2026-03-31
| manufacturer | SAMSUNG |
| Model Name | LTI550HN16 |
| screen size | 55.0 inch |
| Screen type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1920(RGB)×1080[FHD] 40PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bars |
| Display size | 1209.6(H) × 680.4(V) mm |
| physical dimension | 1211.6(H) × 682.4(V) × 68.1(D) mm |
| surface treatment | Matte (Haze 25%), Hard coating (2H) |
| Brightness (cd/m²) | 500cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| Optical mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Refresh rate | 60Hz |
| signal system | LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal, 51 pins |
| Supply voltage | 12.0V (Typ.) |
| Maximum rating | Storage temperature: -20 ~ 65 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C |