2026-04-28
| Brand | AUO |
| Model P/N | G070VAN01.0 |
| Diagonal Size | 7.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 800×480(RGB), WVGA 133PPI |
| Pixel Format | RGB Horizontal Stripe |
| Active Area | 152.4(W)×91.44(H) mm |
| Bezel Opening | 154.2(W)×93.24(H) mm |
| Outline Size | 166.6(W)×107(H)×10(D) mm |
| Brightness | 480 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | Symmetry |
| Display Colors | 262K/16.7M 70%NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Weight | 175±10%g |
| Surface | Antiglare |
| Contrast Ratio | 1300:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 11/19 (Max.)(Tr/Td) |
| Lamp Type | 7S2P WLED , 50K hours , Without Driver |
| Touch Screen | Without |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6/8-bit), 30 pinsConnector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 80 °C |